locatoweb

Náklo, Dolní Bušínov, Holubice

Autor: Robert
12. červenec 2010
Zobrazení: 2729

Jenom taková jednodenní vyjížďka - trochu se provětrat a omrknout okolí.

Čím začnem? No... co třeba vodní nádrž u obce Náklo? Nojo, já vím, že je tam koupání jen na vlastní nebezpečí, ale ono je to v podstatě tak všude, protože stejně by se na vás každý vykašlal nebo by si ani nevšimnul, že se topíte.... Je to kousek za Olomoucí, stačí najet za Olomoucí směrem na mohelnickou dálnici a hned sjet z hlavní cesty na vedlejší, která dálnici kopíruje. Po chvilce (trochu větší chvilce) uvidíte ceduli Náklo a když za ní zahnete do obce a pojedete pořád dál, narazíte na vodní nádrž, která patří k Pískovně Náklo.

NákloČím je tahle nádrž vlastně zajímavá? No, v podstatě ničím, pokud teda nemáte rádi koupání a to hlavně koupání v čisté vodě, jakou vám může poskytnout jedině štěrkoviště. Ano, voda je tu čistá a průhledná, radost pohledět. Horší už je to s okolím - takovou spoustu lidí, co jsem tu viděl, jsem opravdu nečekal. Voda byla obležená ze všech stran výletníkama, auta stály kde mohly a dokonce tady někdo (vážně netuším kdo, jestli místní odvážlivec nebo ukrajinská mafie) vybíral za parkování. To mě vždycky zarazí, když na veřejných prostorách někdo vybírá za parkování, ale možná je to majitel pozemku, jako třeba obec nebo tak někdo.... Proč potom neudělá u té vody aspoň toalety? Nebo třeba aspoň záchody? Dokonce byly kolem vody postaveny i nějaké stany, ale nepředpokládám, že v nich někdo přespává, i když možné je všechno.

Vodu jsem vyzkoušel, paráda. Jen se do ní blbě leze, jako na každém pro koupání neupraveném štěrkovišti. Pokud vám tedy nevadí spousty lidí, kteří si skoro šlapou po hlavách, nepotřebujete stín a máte rádi štěrkoviště, určitě se sem zajeďte podívat a okoupat se.

My se teda okoupali (myslím sebe a přítelkyni, motorku zatím moc nekoupu), a jeli dál, podívat se do kempu v Dolním Bušínově. Magda někde na internetu našla, že je to prý pěkné místo někde v Olomouckém kraji.....

Dolní BušínovA ano, takový areál opravdu existuje. Najdete ho na adrese Dolní Bušínov 196, Zábřeh, internetové stránky tady. Místo pěkné, krajina taky pěkná, jeli jsme mezi poli, lesem, dojeli jsme k areálu, zaparkovali motorku a šli se podívat na kemp. Musím říct, že to, co píšou na webu je skoro všechno pravda. Voda malá, ale docela dobrá, všude spousty lidí, hřiště s nohejbalem, hřiště s tenisem, všude spousty lidí..... Ale ten kemp, přátelé, ten kemp.... Tady bych teda stan nepostavil ani v nejhorším snu. Malý oplocený prostor ze dvou stran lemovaný chatkama, ze kterých měli lidi vytahané věci ven a centrální ohniště mě matně připomněl ghetta našich méně přizpůsobivých spoluobčanů, které jsem viděl při svých předloňských toulkách po Slovensku (někde u Košic to tuším bylo). Moc jsem nezkoumal, kdo v chatkách bydlí a jak je to s hygienou, jenom to prostředí na mě takhle zapůsobilo..... brrrrr, tady raděj ne.

A stánek? Na webu píšou tohle: "Stravování: kiosek s rychlým občerstvení - výborná minutková jídla, pivo, nápoje, nanuky" Docela honosné, dám si teda aspoň párek v rohlíku, nějak jsem se dnes nestihl moc najíst, nebyl čas, hodně jsme se zdrželi, když mě Magda dělala letní sestřih strojkem na psa a pak mi ještě vlasy zarovnávala strojkem na .... no to sem ale nepatří.Co jsem to chtěl?

Jo aha, párek v rohlíku. Jdu do stánku - které okýnko si vybrat? Stojím před důležitým strategickým rozhodnutím - bude to okýnko vlevo nebo vpravo? To není legrace, když si vyberu špatné okýnko, vystojím řadu a v závěru se dozvím, že mi tady prodají jenom kofolu a půjdu si vystát řadu zase jinam. Chápete tu schizofrenii? Co když si dám třeba jídlo a pití dohromady? Budu stát dvě řady!

Dolní BušínovA tak Magda šla na kofolu a já na párek v rohlíku. Stojím a sleduju scénku, kterou jsem viděl už tolikrát - dvě brigádnice ve stánku, jedna chystá, smaží, peče a druhá přijímá objednávky, peníze a vyvolává už hotové jídla. Z nějakých mně neznámých důvodů to probíhá skoro vždycky stejně - nejdřív se vyřídí jedna objednávka, pak se dlouho křičí "Smažený sýr s hranolkama, smaaaaaženýýýýý sýýýýr!!!", pak se čeká, jestli se v okolí někdo pohne a když ne, tak se smutně zírá do neznáma. Ani snaha třeba jídlo odložit, až se někdo uráčí přijít a přijmout třeba jinou objednávku, ani snaha třeba přijmout objednávek víc a postupně je vyřizovat.... A tak se smutně dívám po kolem stojících lidech a vím, že tady si ten párek v rohlíku nedám. Systém to neumožňuje, nemůžu hodinu a půl čekat, až se nají čtyři lidi přede mnou, chceme se ještě trochu projet.

A tak vypijem kofolu, osedláme oře a vyrážíme k poslednímu cíli dnešní projížďky, na Bio farmu Holubice. Vzhledem k tomu, že farma není úplně u hlavní cesty, mohl jsem aspoň vyzkoušet géeso na šotolině po jakési polní cestě a musím říct, že jsem byl opravdu spokojený. Ve dvou, na šutrech, na polní cestě.... Paráda. Ale zpět k farmě.

HolubiceFarma se nachází na kopci nad obcemi Medlov a Zadní újezd. Farma samotná mě nijak neuchvátila, prostě staré stavení, kde se chová spousta dobytka, zahlédl jsem nějaké krávy a telata, prostě podle mě, na první pohled nic světoborného. Co je na této farmě ale zajímavé, je to, že zvířata jsou tady krmena "klasickým" způsobem, tedy bez používání chemických prostředků na ochranu rostlin, umělých hnojiv a podobně a chována na pastvinách a ve výbězích v přírodě. To by mohlo být zajímavé třeba pro některé děti, které si myslí, že krávy jsou opravdu fialové (tady ovšem narazíme na problém, že by k takovéto přírodě museli mít trochu vztah především jejich rodiče).

HolubiceA ještě něco je na této farmě zajímavé - příroda a okolí. Výhled jako z rozhledny (prý až na Hostýn, to ale nemůžu posoudit, neměl jsem s sebou brýle), ale hlavně všude kolem louky a lesy. A klid, přátelé, božský klid. Přímo pod farmou majitelé připravili pro případné zájemce moc pěkné místo pro stany na louce, dokonce s jednoduchým sociálním zázemím a sprchou. úžasné, moc se mo líbilo, ideální místo pro nějakou partu lidí, kteří chtějí vypadnout z každodenního shonu a někde v klidu poklábosit, třeba i popít. Však tu taky jedni takoví byli, tři auta, stany, bečka piva a jinak naprostý klid a soukromí. Moc pěkné a zajímavé místo, musím říct, že se mi na farmě (nebo spíš na louce pod farmou) velice líbilo.

No, a pak už jen nasedat a přes Olomouc se vrátit domů, nějakých 150km. Pěkná projížďka, jsem rád, že jsme našli zas nějaké nové zajímavé místa, třeba se na některém z nich někdy potkáme.....

Pár obrázků je v galerii.