Je někde u Zlína nějaký termál?

Autor: Robert
15. květen 2014
Zobrazení: 1970

07 laaNení. Ale to je jenom dobře, protože se aspoň člověk může trochu projet na motorce. A při tom se i motor zahřeje, ne jak když děláme jeden z obvyklých výletů po okolí, třeba do Luhačovic. Nebo, když už je to opravdu hardcore, tak až na Kohútku.

Termály jsou asi hodně v okolním zahraničí, třeba v Maďarsku, v Rakousku a taky na Slovensku. Aby se motor nepřehřál a řidič příliš neunavil, bylo by dobré nejet moc daleko, přece jenom cizina může být pro našince nebezpečná. Co kdyby přes cestu přeběhla třeba rakouská černá kočka, to pak jeden neví, co všechno se může přihodit.

A tak jsem se rozhodl, že ve dvou víkendech prozkoumám 2 termály, jeden v Rakousku a jeden na Slovensku, oba zhruba 150km od Zlína, takže dohromady asi 300km celkem tam i zpět (ví někdo, proč je to vždycky víc, než ukazují mapy.cz?).

Tak jedem, první cíl je Laa an der Thaya. Musím poznamenat, že už jsem tu kdysi byl, na kole - no vážně - a bylo to docela fajn. Tehdy jsme neplatili (aspoň si nic takového nepamatuju), jenom jsme prostě jeli kolem na kole a chtěli se někde umýt, a možná i proto mám na Laa samé dobré vzpomínky.

Kudy pojedem? Ježíš, to je dálka... asi by se dalo jet na Brno, možná kus i po dálnici, kterou tak milují někteří moji známí. Neptejme se proč, na světě nejde rozumět všemu. Ale mě se to moc nelíbí a tak jedu na Břeclav, odkud asi třetinu cesty pak můžu jet po Rakouské straně, což je mnohem příjemnější než po straně naší. Je tu klidněji, okolí je takové upravenější, čistší a jezdí tu míň divokých řidičů.

Do Laa je to opravdu asi těch 150km podle mapy, podle mě a mé adventure navigace 170. Samotný termál je opravdu pěkný, nakonec každý se může podívat na nějaké obrázky. úroveň je tu velká, kromě vnitřního bazénu se člověk může rochnit i v bazénech venkovních, ve kterých je slaná voda. Těžko říct, jestli je slaná z nějakého pramenu anebo z okolních lidí :-)

Kromě venkovních a vnitřního bazénu je v tomto areálu spousta dalších zákoutí, kam se dá zahnout a na něco narazit. Já viděl páru, saunu, tobogán, rodinné sauny, ve kterých není tak vysoká teplota a několik odpočinkových zón. Prostě asi všechno, co si člověk může jenom přát - Laa tedy není jen termál, jak je to možné vidět u jiných takových areálů, ale v podstatě spojení termálu a aquaparku. Možná i proto tu bylo relativně dost lidí a co jsem tak slyšel a viděl kolem, je toto místo navštěvované lidmi mnoha národností.

Cena? je na webu termálu, bylo to myslím 16 Euro na 3 hodiny. 3 hodiny úplně stačí, zvlášť když má člověk po tak velké relaxaci zase sedat na motorku a jet 150-180km domů na motorce. A v dešti.

Ale jinak plná spokojenost a tohle místo můžu jenom doporučit.

01 laa02 laa03 laa04 laa

 

 

 

 

06 laa 05 laa08 laa09 laa

 

 

 

 

Druhé místo, kam jsem se jel podívat, je termál Vincov les. I tady jsem byl kdysi na kole (ani se mi nechce věřit, že jsem byl takový cyklo-pošuk), ale to myslím ještě ani nestála budova a bylo jenom koupaliště s horkou vodou.

Tak jedem. Směr Senec, tu cestu znám, jezdil jsem ji na kole :-) V Novém mestě nad Váhom nezahnu na Čachtice, jako obvykle, ale zkouším to jinudy. A to jsem neměl dělat.... Dálnice, ach dálnice, kam tě lidé vedou... nicméně po asi 40km se podařilo sjet na nějaké okresní cesty a za hrubé ignorace navigace se jich i udržet. Fakt nechápu, proč jednou je to adventure navigace, která mě vede po polních cestách a podruhé, když jsem na okreskách, mě chce sveřepě vracet na dálnici. Ona prostě neví, co chce.

šmarjá, není ten přístroj ženského rodu?

Nakonec jsem to Sládkovičovo našel a dokonce jsem si po těch letech vzpomněl i na tu neoznačenou odbočku na "lesní cestu". No a tady máme areál termálu Vincov Les. Je tu nějaká zavřená brána do kempu (otvírá se až v letní sezóně a tady je zatím zimní, je přece teprve květen, že, a na Slovensku je přece jiné podnebí. Na ceny nevidím, protože mi po obličeji a do očí teče pot, evidentně způsobený zimní sezónou). Ale to nevadí, kousek dál je hlavní budova se vstupem. Stačí jenom zaparkovat, místa je dost, lidi kolem skoro žádní.

A tak hurá dovnitř. Je to tu trochu dost jiné, než v Laa a okamžitě to působí lacinějším dojmem. To mi ale vůbec nevadí, jsem totiž chudý potulný opilec a jako takový vím, že čím míň peněz dám za Vodu, tím víc mi zbude na Plzeň. To přece dává smysl nebo ne?

V areálu termálu je jenom jeden vnitřní bazén a několik venkovních, ovšem už asi ne termálních. Říkám asi, protože nebyly v provozu, je přece ještě leden. V tom vnitřním bazénu je voda teploučká, nicméně vydržet vevnitř je jenom pro silné povahy, které už prodělaly nějaký ten infarkt a výměnu plic za umělé, takže jim nevadí hustý a vlhký vzduch. Nedýchatelno. Prostě vevnitř se nedalo vydržet, vlhko, horko a husto. Zase ale málo lidí :-)

Zato venku, to je ráj. Nevadí, že ty ostatní bazény jsou zavřené a že si člověk připlatí Euro za použití venkovních bazénů, důležité je, že funguje Kľudový bazén. Ten totiž miluju a mám na něj vzpomínky z toho kola, kdy jsme se potřebovali umýt :-) Prostě bazén s nějakou léčivou vodou, plnou jakýchsi kationtů, aniontů, stříbra, baria, kobaltu a jiných těžkých kovů. Něco mi to připomnělo... Něco, co je taky plné těžkých kovů. které sbírá z okolní přírody... Už vím! Hřiby! Takže ten bazén jsou asi rozpuštěné houby, ale to mi nevadí, já je tu dneska jíst nebudu. Jako ostatně ani nikdy jindy.

Stačí 20 minut v tomto bazénu, který má podle mě asi 38 stupňů a člověk má docela dost. Cítí se příjemně unavený a pokožku má jako batole. Asi něco jako u moře, v té vodě je něco léčivého - možná je to těma houbama. Každopádně doporučuju. Jenom se nedívejte na ceduli, která říká, že voda má 61 stupňů, to je trochu děsivé, protože kdybych v tom bazénu neviděl živé lidi, asi bych se podle té cedule ani neodvážil do něj vlézt.

01 vincov les02 vincov les03 vincov les04 vincov les05 vincov les

 

 

 

 

06 vincov les07 vincov les08 vincov les09 vincov les10 vincov les

 

 

 

 

11 vincov les12 vincov les13 vincov les14 vincov les15 vincov les

 

 

 

 

Takže. Obě místa pěkné. Laa je víc komerční, dražší a zábavnější, 3 hodiny tam utečou, jakoby nic. Pořád je co dělat, čím se bavit, čemu se zasmát. Vincov les je víc klidnější, nenápadnější a má kľudový bazén, který v Laa chybí. Člověk si tu může v klidu popovídat a pořádně se spotit, případně vydusit ve vnitřním bazénu. Nebo se projít po kempu.

Každé místo je jiné a každé má své zvláštní kouzlo. Je třeba je zkusit obě. A pak si vybrat. Prostě jako před svatbou.