Koupil jsem si rybu. Tedy, abych byl úplně přesný, RoboRybu. Je to elektronické, na baterku, má to dálkové ovládání a výstupy si to samo ukládá na paměťovou kartu. Mohla by to být ideální manželka, ale není.
Představuji vám „akční kameru“ Drift HD Ghost.
Proč říkám rybu? Protože čočka má efekt zvaný „Rybí oko“. Někomu se to líbí a schválně si kupuje takové objektivy, které tento efekt vyvolávají, mně osobně se to nelíbí, ale to je tak bohužel všechno, co s tím můžu dělat. U této kamery je to totiž vlastnost, předpokládám, že proto, aby měla co nejširší záběr. Nutno ale říct, že to je snad jediný neduh, který tato kamera má (a trpí jím všechny ostatní akční kamerky, co jsem se tak zatím dočetl).
Dál už má kamerka jenom samé dobré vlastnosti - umí nejen natáčet video, ale i fotit. A focení je v podstatě hlavní důvod, proč jsem si kameru pořídil. Když člověk totiž někam jede na motorce sám, většinou nemá z takové cesty žádnou fotku, pokud teda nezastavuje na každém druhém rohu a nefotí si okolí. Jenže já bych aspoň nějaké fotky chtěl, jednak proto, že mi už paměť neslouží a zapomínám, kde jsem byl a druhak proto, abych občas mohl s někým sdílet místa, lidi a zážitky.
Bohužel, daň za tento komfort je ono zmiňované FishEye, tedy Rybí oko. Proto teď často na tomto webu najdete fotky, které budou touto nectností trpět. No ale aspoň tady nějaké budou! Pěkně je to vidět třeba v minulém článku o termálech, kdy jsem Laa an der Thaya fotil kamerkou Drift a Vincov les normálním foťákem.
A co teda kromě točení videa a focení kamera ještě umí? Umí vydávat krásný zvuk závěrky fotoaparátu, heč! A taky umí fotit sekvence, jakože rychle po sobě vyfotí třeba 25 snímků během 5 vteřin. To asi moc nevyužiju, ale kromě toho má ještě jednu pěknou funkci a to tzv. sekvenční focení (teda já si myslím, že se to tak nazývá), to znamená, že si nastavíte čas, po kterém kamera sama automaticky udělá fotku. Třeba po 30 vteřinách (možná se říká se-kundách, ale nechci být na kameru takto hrubý) udělá sama fotku. Nebo po 60. Nebo jak si to člověk prostě nastaví. To se mi líbí, nemusím na nic myslet, prostě jenom jedu a ono to samo dělá dokumentaci.
Dál má moje nová FishEye celkem zajímavé dálkové ovládání, kterým je možno nejen spouštět funkci (třeba začít zatáčet nebo vyfotit), ale také tyto funkce přepínat, takže můžu přepnout z foťáku na kameru i za jízdy s kamerou na helmě. A co víc, dálkové ovládání mi barevným blikáním signalizuje, která funkce je právě aktivní. A každá funkce má jinou barvu, takže stačí si zapamatovat, jaká barva čemu patří.
Myslím, že kamerka umí ještě nějaké další věci, které zatím na motorce nevyužiju, jako natáčení videa ve smyčce, vlastní wifi hotspot pro připojení tabletem a tak. O technických specifikacích se každý dočte na internetu, to tady nemusím popisovat. Navíc, zatím s ní nemám ještě tolik zkušeností, abych mohl psát zasvěcenou recenzi. Co jsem zatím zkusil bylo k mé spokojenosti.
Vyvstávají však další otázky.
Bude mi stačit dodávané příslušenství? Co s natočeným videem? Kam uchytím kameru na motorce? Jak a čím ji budu nabíjet?
Tyto otázky jsou důležité, jako kamera sama, protože pokud ji budu mít vybitou nebo ji neumístím dobře, vložená investice ztrácí smysl. Takže musím vymyslet správný držák někam na motorku, aby kamera mohla fotit a současně se i nabíjet za jízdy, musím dokoupit správné příslušenství, vylepšit svůj domácí počítač o kvalitnější grafickou kartu, koupit program na stříhání videa a naučit se s ním pracovat a v neposlední řadě najít vhodné umístění pro zpracované video a fotky, abych se mohl o výsledky své práce podělit.
No, nebude to jednoduché. Ale dnes není jednoduchá ani facka. Ty opletačky, co pak člověk může mít!
A zpět k otázce v úvodu. How much is the Fish?
Kameru jsem koupil starší za 6500,- Žádná hrůza, řeknete si. Ona nová se už stejně ani koupit nedala, protože už je to výběhový model, chápete, už je nástupce, který je 4 tisíce dražší, ale je zase přece úplně jiné kafe. Bez nového modelu se nelze obejít, tvrdí reklama a prodejci, tedy šup se starou do kanálu a hupky dupky koupit novou, se kterou budou akční záběry ještě více akční, bílá bělejší a když s ní budete točit portréty zblízka, sama odstraní chyby pleti lépe, než poslední inovace od Vichy. Nemluvě o Swarzkopfu. Uff, kde jsem to skončil?
Se základním příslušenstvím si ji ovšem můžete pouze přilepit na helmu a nabíjet přes USB na počítači, kde nabití trvá asi 8 hodin. Ano, ještě si ji můžete dát na lyžařské brýle, ale tady si povídáme o motorce, víme?
Takže než si člověk takovou RoboRybu pořídí, je dobré se podívat i na ceny příslušenství, minimálně nějaký ten držák, nabíječka, možná náhradní baterie, SD karta pro záznam…. A najednou může být Fishka jednou tak drahá, záleží na vkusu každého soudruha.
Ale i tak musím říct, že zatím se mi kamerka velice líbí a myslím,že ji občas použiju. Jenom si ji nesmím plést s normálním foťákem, ten je zase trochu jinde a každá z těchto věcí má svůj okruh použití. Foťák například není vodotěsný do 3 metrů v základním provedení, kdežto kamera ano. Ale zase na druhou stranu, 3 metry jsou tak na potopení v bazénu na koupališti a řekněte mi, co tam budu natáčet... Co? No to snad... To přece ale ne, to snad normální člověk nedělá!
Další zkušenosti s kamerou budu psát postupně, jak spolu pojedem krok po kroku k pokroku.